Skriv ut sidan 
2009-04-17 00:00

510-200_PauseFilm2

Filmentusiaster gav silver till Paus 

Pause Ljud & Bild vann ett Silverägg i årtes Guldägg för sin kampanj "Ovanligt stora filmupplevelser", vars syfte var att förtydliga bilden av Pause som experter på ljud och bild relaterat till film.

- Personalen på Pause gör ingenting halvdant. När de säger att de brinner för film, musik och fotboll och hur den ska upplevas så gör de verkligen det. De här killarna brukar iscensätta klassiska filmer tillsammans på sin fritid, så vi tyckte det var ett utmärkt tema för reklamen, berättar Kenneth Adenskog, projektledare för kampanjen på Åkestam Holst.

- När de fyra första filmscenerna var klara ville de gå vidare till legendarisk svensk fotboll, säger Kenneth Adenskog.

Ett av målen med kampanjen var att visa att Pause inte bara kan mycket om ljud- och bildprylar, utan också har som ambition att förstå filmmediet på djupet.

Citat-Pause - De vill kunna tänka och känna som filmmakarna för att förstå hur filmerna bäst ska upplevas hemma. Budskapet är att Pause älskar bra film och fotboll lika mycket som sina kunder. Sedan 2002 har Pause dramatiserat hur kraftfulla och ljusstarka produkterna är. Den här kampanjen sticker ut genom att fokusera på personalen och hur ovanliga och hängivna de är, säger Kenneth Adenskog.

Det som skiljer Pause reklam från konkurrenternas är, enligt Kenneth Adenskog, att Pause gör reklam från hjärtat och att den på lång sikt bidrar till att tydliggöra varumärkets egenart och löfte till kunden.

- Vi är särskilt nöjda med att annonserna gjorts som en happening som engagerat alla i personalen. Alla har fått komma fram och annonserna visar att styrkan hos Pause är den kollektiva kunskapen och viljan att utvecklas, säger Kenneth Adenskog och fortsätter:

- Dagspressannonsering har den goda egenskapen att den samspelar väl med varumärken som har en stark ställning på sin lokala marknad.

Pauses målgrupp är konsumenter som söker kvalitetsprodukter och litar på att Pause har ansträngt sig för att välja ut marknadens bästa produkter. Som ett komplement till morgonpressannonseringen i DN och SvD genomförde Pause även butikskampanjer.


500-359_PauseFilm2
Pause Ljud & Bild vann ett Silverägg för sin kampanj "Ovanligt stora filmupplevelser".


Se annonsen i större format

Dela länk: Google Yahoo MyWeb Facebook Myspace MSN Live
Senast uppdaterad 2009-12-15 15:45
 

ANDRA CASEBANKER

POPULÄRA TAGGAR

Vad säger våra medlemmar?

Sök själv vad våra medlemmar skriver på sina sajter om ...