Skriv ut sidan 
2011-12-02 10:24

Dagspressens annonsintäkter minskade under oktober

Efter nästan två år av månatlig tillväxt har annonsintäkterna för den tryckta dagspressen minskat under hösten, skriver TU i ett pressmeddelande. Annonsintäkterna minskade under oktober 2011 med knappt 4 procent jämfört med oktober 2010. Det visar TU Månadsindex.

- Dagspressen är konjunkturkänslig och den här hösten är skakig med ekonomisk kris runt hörnet. Med en stor andel platsannonser och bostadsannonser påverkas dagspressen snabbt av konjunkturnedgången, säger Fredrik Rogberg, Analyschef på TU.

- Tillväxten under förra året var stark för dagspressen. I oktober 2010 växte annonsintäkterna i dagspressen med hela 14 procent. Och det är dessa starka siffror som intäkterna nu jämförs med, säger Fredrik Rogberg, Analyschef på TU.

TU Månadsindex - bild att ladda ner här.

TU/Fredrik Rogberg, Analyschef, 070-957 40 32, Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den

 

 

Dela länk: Google Yahoo MyWeb Facebook Myspace MSN Live
 

POPULÄRA TAGGAR

Vad säger våra medlemmar?

Sök själv vad våra medlemmar skriver på sina sajter om ...